Paus

Hello My Darling- My Blog, My readers – pole ammu näinud ega kuulnud. Kuud on möödunud, südametunnistus on piinanud, samas kirja pole ikka midagi pannud.
Tundub nagu laiskus oleks näppudesse pugenud- peeglisse vaadates tuleb punetus näole nagu oleks 5 tundi kuumal päeval otse päikesesse passinud. Häbenen veel natuke ja  saan ehk mõne rea kirja ka. Viimati kirjutasin jaanuaris- aeg on seda viga parandada….

Lugesin just Hr Rahakrati viimast postitust ja tunne on nagu vaataks peeglisse. Saan ka mina tunnistada vahel (näiteks praegu), et ikka igavesti raske on hoida mõte fookuses ja rahakoti rauad kinni. Ikka ju tahaks seda autot ja toda tehnikavidinat- mina ja mu pere oleme seda väärt. Kuid siis rahuned ja mõistad: Tegelikult on kõik vajalik olemas ja ei kasuta neidki võimalusi, mida seni endale loonud olen.  Näiteks ei mäleta, millal viimati (ehk mõned kuud tagasi vist) käisin jõusaalis, mille liikmemaksu ma endiselt iga kuu panen eelarve kulutuste reale ning maksan püsikorraldusega.

Kuigi seda kõike eelnevat võib pidada omamoodi madalseisuks, siis olen ennast tahtlikult suunanud sinna- Jah, just tahtlikult. Selgitan hea meelega, kuid selleks läheb rohkem kui paar rida, seega varuge aega.

Eelmise aasta põhifookus oli korteri sisustamine ning sellega saime minu arvates ühele poole. Nipet-näpet on veel jäänud, kuid nimetagem neid peamiselt iluasjadeks, mis veel soetamist vajavad.  Lisaks realiseerus Sirluga kokkulepitud säästude fond, mida hoiame mustadeks päevadeks. Need olid peresisesed kokkulepitud tingimused selleks, et taas suunata mõlema sissetulekud aktiivseteks investeeringuteks.

Nüüd, kus kõik eelmainitu tehtud ning kontol juba mõned kuud summad üha suurenevad ja suurenevad, siis turud minu hinnangul ei soosi tegutsemist.
Jah, just kohe mitte ei tule peale tunnet, et nüüd mitme kuu säästud turule suunata ja nii nad siis üha kasvavad.

Ehk on hirmul suured silmad, kuid need on tegurid, mis hetkel hoiavad mind tagasi:
1. S&P 500 (ja paljud teised nn teerajajad) on tegemas selliseid tippe, et valus on isegi mõelda, et praegu oma raha sinna suunama peaks- Link
2. Äripindade müük KV indeksi järgi on endiselt ja jätkuvalt langustrendis – Link
3. Valitud investeerimise strateegia 2 punkti:
3.1 Ära võta pikki positsioone kui analüüsitavate objektide valitud suhtearvud ületavad ajaloolisi keskmisi suurusjärgus 30 ja +%. Rahalises mõttes olen enda jaoks sõnastanud selle nii: Kui turu olukord ei paku julgust korraga investeerida 0,5-1 aasta palga suurust summat- siis ära võta pikki positsioone.
3.2  Ära võta spekulatiivseid positsioone kui pole tunnet “veri on tänavatel” või “kellegile tehakse ülemäära ülekohut” turul.
4. Lisaks veel mõned nö inimlikumad väited tuttavate ja inimeste tänavatel suust, kus:
4.1 “Targemad” väidavad- Pole aasta aega julgenud uusi positsioone avada ja istun pigem rahas.
4.2 “Taksojuhid/kitsekasvatajad/võõrad” annavad aktiivselt investeerimise nõu

Ja, mitteametlikuna lisaks viimase aja nö jooksva lemmiku “kui sotsid on valitsuse roolis”
Siinkohal kohe minu vabandused Hr Anto Liivat’ile– Sinu paneks pukki iga kell.

Aga tulles tagasi teema juurde, siis spekulatiivseid positsioone olen täna valmis võtma, kuid täies mahus oma raha turule suunama kohe kindlasti mitte. Samas olen spekulatiivses mõttes selle osa oma nahast juba turule viinud…. Osa sellest tiksub endiselt Bondorast aktiivselt tagasi.

Punkti 3.1 kohta on terve koolkond inimesi, kes väidavad, et pikaajaliselt investeerides ei olegi oluline, kuhu investeerid kui teed seda pikka aega – nii saavutad turu keskmise nii ehk nii ja osalt olen sellega nõus. Kuid täna olen väga kindlalt suunamas oma pikaajalised investeeringud ETF’ide suunas  ning sellise pilguga vaadates leian, et turul on pigem tulemas paremaid/soodsamaid aegu sisenemiseks kui need tipud, mida oleme näinud viimase poole aasta jooksul ning mida arvatavasti näeme veel mõnda aega. Ma ei püüa olla prohvet, vaid püüan säilitada maksimaalselt seda vara, mis raske vaevaga kogunenud. Hetkel siis “Ei” aktsiatele, fondidele, ühisrahastusele ja ka kinnisvara mõtetele.

Ja siis juhtubki nii, et kuud mööduvad ja tundub justkui kirjutada poleks midagi. Samas analüüsid, loed ja harid ennast, aga lõpuks käitud järgmiste sõnade järgi;

Nii vaikseks kõik on jäänud
su ümber ja su sees.
Mis oli, see on läinud,
mis tuleb, alles ees.

Ernst Enno / Rein Rannap
Nii vaikseks kõik on jäänud

2 thoughts on “Paus

  1. Tore näha, et oled üle pika aja jälle postitusega maha saanud 🙂 Aktsiate osas – olen ise investeerinud üsna lühikest aega (natuke rohkem kui aasta) ja selle vältel korduvalt tundnud mõningast kahtlust kui järjekordne ports raha teele läheb. “~8 aastat tõusu”, “Läbi aegade kõrgemaid hinnad”, “Varsti peaks ju langus tulema, ehk ootaks”. Kuna aga ma tean, et olen aktsiates sees pikema perioodi välten, siis olen siiski alati tehingud ära teinud ja teen ka edaspidi. Antud blogipostitus võtab hästi kokku miks:
    http://jlcollinsnh.com/2013/05/22/stocks-part-xviii-investing-in-a-raging-bull/
    Tegin esimesed ostuorderid Vanguard FTSE All World ETF kohta 2016 mais ja juunis, hindadega 59,25 ja 57,86 tüki kohta. Võrdluseks, et praegune VWRL hind on 69,32 (19,8% rohkem kui minu kõige madalamalt tehtud ost). Ehk nüüd võibolla tõesti tulebki kauaoodatud langus. Aga millal? Kui suur langus ja millal ennast sisse osta? Võibolla rallib turg veel hoopis 2 aastat üles? Seisev raha on väärtust kaotav raha (rääkimata kasvatamisest). Just seetõttu olen ise ikkagi järjepidevalt palgast üle jäävad vahendid aktsiaturule tilgutanud. Kui ka turg hakkab langema, siis tuleb lihtsalt regulaarsete ostudega jätkata ning püüda tavapärasest veel rohkem säästa ja investeerida. Lisan ka lingi hüpoteetilisest eksperimendist, kus tegelane A hakkas 2007. oktoobris (vahetult enne krahhi) igakuiselt 50$ S&P 500 paigutama. Tegelane B kogus sama summa sukasäärde. 2013.aasta lõpuks (perioodi pikkus natuke rohkem kui 6 aastat) oli järjepidevalt investeeriv härra sukasäärde koguva tegelasega võrreldes 48% plussis (ja siin pole dividende sisse arvestatud)
    http://www.businessinsider.com/dollar-cost-averaging-into-a-stock-crash-2014-2
    Ühesõnaga, võibolla tõepoolest suudadki korrektselt ära arvata, et nüüd kohe on langus tulemas. Samas võibolla mitte ja jääd ilma hoopis tõusust, mida turg vahepeal pakub? Kui suudad aga esimese osa ära arvata, siis pead veel teistkordselt täppi panema sellega, et millal siis ennast ikkagi aktsiatesse sisse osta. Kui mõlemad blogimisega jätkame, siis oleks iseenesest huvitav X aasta pärast tulemusi võrrelda, et kuidas üks või teine strateegia toimis 🙂
    Soovin aga igatahes sulle palju ja edu ja loodetavasti on su sulest edaspidi tihedamalt postitusi ilmumas 🙂

    Like

  2. Jõudu! Olen samuti, et blogi varjusurmast päästsid! Ja need kriisihirmu mõtted on väga sarnased nendega, mis minul pidevalt peas ringlevad. Samas, üritan mõelda sarnaselt Varataskule, et investeerimishorisont on pikk ja võikalik kriis peaks olema hea ostukoht. Aga enne, kui reaalselt pole punaseid numbreid aktsiakontol läbi elanud, ei tea vist öelda, kuidas närv vastu peab.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s