Üürniku leidmine

Kolmas lugu lähiminevikust mida kindlasti tahtsin siia kirja panna on seoses üürniku leidmisega. Kolisime meie siis oma uude koju kusagil 1,5 kuud tagasi. Kurb oli vanast lahkuda kuid kahe toaline pisut alla 50m2 on sobilik kahele kuid mitte niiväga kolmele inimesele. Oleks seal tube/ruumi rohkem siis arvatavasti oleksime seal ka veel täna…..
Uue kohta täna senimaani veel helgimusega mõtlen hetkele kus teist korda uut kodu vaatama tulime ja Poiss kusagile kaugemale kadus ütlesin neiule ” Kuula…….ta on kusagil kaugel” ja nüüd nii ongi. Poiss mängib tihti omatoas või siis ühega meist mõnes korteri “kaugemas nurgas” ja see on Blessing.

Tulles aga tagasi siis vana korteri juurde. Meie plaan nägi juba vana ostes ja sisustades ette, et kunagi läheb see üürile. Teadsime kes on see sihtgrupp kellele see arvatavasti läheb ja võtsime seda arvesse ka mööbli/sisustuse hinnaklassi valides. See siis tähendab, et pesumasinat ostes ei võtnud kõige kallimat koos parima hulga funktsioonidega masinat samas ei vedanud ka sinna ka kõige odavamat. Hinnaklass pisut üle keskmise tehnika mõttes ja mööbel neutraalne ja minimalistlik.
Esialgu enne veel kui korteri kuulutus välja läks sain 3-4 õhtut ja mingi nv päev korralikult maast laeni koristada seal. Pesin seinu, köögikappe, aknaid kui ka diivanit ja terrassi-piirdeid. See tehtud siis ühel kenal päikselisel päeval sai tehtud pildid korterist ning üles seatud kuulutus. Kuna teadisme küsime algselt kindlasti üle turu keskmise hinda siis valisime “Linn”24.ee portaalis ka 30 päevase kuulutuse aja mitte lühema. Kuigi kuulutuse saime üles alles 13:00 paiku siis oli järgmise päeva statistika juba üle 1300 vaatamise. Toho tonti ütleks selle peale. Mäletan hästi kuidas automüügi keskmine päev jäi sinna 60-100 vahele ehk siis värske võrdlus oli omastkäest. Teine päev oli vaatamisi samas suurusjärgus kusagil 1100. Saime ka kohe mitmeid kõnesid ning vaatamise soovimisi ja plaksutasime käsi, et küll see saab olema lihtne. Esimesteks vaatajateks oli paarike kes inimestena tundusid väga head ning mõistlikud. Olime pm mõne päeva möödudes jõudnud sinna maale kus pidime neile ka lepingu allkirjastamiseks saatma kuid e-seif.ee ning eraisiku krediidiraport sai neile saatuslikuks.
Järgnevalt oli veel kusagil 5 teist soovijat. Kuid nii mõnelgi puhul jagus meie jaoks piisavalt ohumärke, et mitte nendega edasi minna.
Näiteks oli noor naine kes teatas soovib kahe väikse lapsega sinna kolida ning, et vahepeal on ka mees seal elanik. Või ka paar kelle eesmärk oli sellest teha kodukontor (kus käivad kliendid) + kodu. Omaette gruppi võiks liigitada ka need vene paarid kellel naine ilmselgelt oli otsustajaks ning kelle auto oli selline, et suu jäi ausalt öeldes lahti. Kuid kes pm polnud veel korterisse sisse saanudki kui juba hinda püüdsid kauplema hakata.
Minu lemmikuks sihgrupiks lõpuks olid need paarid (keda käis siis kokku 3 tk) kes äsja müünud või müümas oma pragust kodu (kahel oli notar kokkulepitud) ja maja hakkasid ehitama. Ei teagi kas storiline müüs nii hästi või mis, kuid neid kõiki proovisin ka nö üürnikeks saada. Kurb on aga see, et ka nemad kõik lõpuks langesid ära- ja seda oma tehingute viibimise tõttu. Erali sihtgrupiks võiksin tuua ka ärikleindid keda kokku käis vaatamas 2 tk. kes olid väga tehnilised ja konkreetsed. Minimaalse emotsiooniga kuigi tulevane omanik oli ka üks vaatajatest.

Usun ei valeta kui väidan keskmiselt oli igal aja hetkel (kuu vältel) 2-3 huvilist kelle mõttes olime nn kohe minemas tehingusse- kuid ootasime kas nende või meie nn viimast jah sõna. Lepingu saatmiseni jõudisime kolme osapoolega.
Kogu aja vältel langetasime hinda ühe korra. Tegime seda peale nädalat kui äsja kindlatele huvilistele ei ütlesime (krediidiraporti info ei meeldinud) ja kui paar kolm päeva isegi ühtegi kõne ei saanud uutelt huvilistelt.
Enne langetamist (50 eur) oli korter oma hinna poolest kõige kallim kahetoaline piirkonnas kuid peale langetamist oli teise koha omanikuga samas hinnaklassis.
Hinnalangetamine töötas ning siis hakkaski nn põhi vaatamised, lisainfo päringud sisse tulema. Lõpuks üürisime korteri siis Ukrainast tulnud arendajale kes koos kaasaga äsja siia kolisid ning härra oli just tööle asunud äsja ükssarve staatuse saanud ettevõttes.

Rääkides pisut tehnilise poole pealt:
Oma senise pika üürniku ajaloo jooksul (tln elanud kusagil 10 eri üürikorteris) pean lisaks tunnistama arvatavasti oleme võrdlemisi “karmid” omanikud. Ei mäleta kusagil oleks leping olnud nii põhjalik või, et seal oleks keeld suitsetada, seina sisse auke teha või majutada kolmandaid isiskuid kui need kes on nimetatud lepingus üle viie päeva ilma meie loata. Kuid aus olla siis leian Hea leping on kõigile vajalik. Olen siinkohal ülimalt tänulik Oliverile kes meile oma põhja jagas.
Meie leping koosnes kolmest osast:

1. Üürileping- Üürnike ja omanike tehnilised andmed

2.Ürilepingu üldtingimused kus kirjas siis koduloomade keeld ja omanike üürnike kohustused. Lisaks sees oleva vara nimekiri, seisukord ja väärtus + pildid

3. Üleandmise vastuvõtmise akt koos näitude ja korteri puudustega+ pildid

Täna leian antud dokument on nii meie kui ka üürniku suhtluse teinud väga selgeks ning piiritlenud ära meie kui ka tema õigused ning kohustused. Pöörasime sellele ohtralt tähelepanu ja aus olla siis ei tea kas seda oleks saanud kuidagigi paremini teha kui see mis tegime. Kas see ka tegelikult nii on eks seda näitab tulevik.

Meie kulud:
Korter oli möbleeritud ning ei vajanud mingid remonti. On iluvigu siin seal kuid need on pigem tehnilised vingumised.  Meie suurim otsene kulu oli eelnev koristus, kuulutuse üles seadmine ning korteri näitamine. Lepingu nagu mainisin saime Oliveri käest ning diivani puhastuse masina laenasin sõbralt.

Lisaks eelnevale:
Oli veel ka teleka (üürnik soovis seda) ostmise kulu (sest enda teleka tõime uude koju) kuid antud rida ei tea kas oleks enda kulude alla õige seada. Seda siis seepärast, et otsustasime korteri välja üürimisel küsida ka “maakleri tasu” seda poole kuu üüri ulatuses. Tegime nii sest turg lubab- ja tundus justkui mahavisatud raha seda mitte küsida.
Selgitasin kõigile nii: kuna me kolisime uude koju siis meie kodu on täitsa tühi ning meie põhi rahavoog läheb sinna. See aga võib luua olukorra kus näiteks pesumasin või pliit üürikorteris läheb läbi ja meil pole raha, et seda asendada kohe. Kui me aga küsime praegu kohe seda raha teilt “maakleritasu” nimetuse alt siis  on meile nn first backup olemas- Ja kõigile kellele seda selgitasin olid selle nn mõttega nõus ja mõni isegi kiitis ütles, et maakleritasu alati närvi ajand sest see justkui tühja maksmine- aga antud loogika alusel on nad seda valmis maksma.

Kokkuvõttes võin öelda oli võrdlemisis põnev aeg meie elus. Samas oli justkui täiskohaga töö sest kõnesid ja kirju oli tegelikult täitsa omajagu. Kui oleksime protsessi kiiresti teha tahtnud siis oleks võinud korteri kohe esimesele soovijale välja üürida kuid õnneks või kahjuks E-seif.ee info oli see mis meid takistas. Lisaks võib kindlasti öelda igal üürnikul on oma unikaalne lugu- ning nii uskumatu kui see ka pole siis lõpuks eristasimegi inimesi nende mitte nimede vms järgi.
Tulemusest rääkides: Minu arvates leidsime sinna just sellise paari kes meie teisest pesast samapalju vaimustuses paistsid olevat nagu meie ja loodame nad seda samahästi (võivad vabalt ka paremini) hoiavad kui meie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s