Suur pilt

Viis nädalat täis kodukontoris olemist.  Huvitaval kombel sain töörutiini käima alates day one.  Siin need päevad mööduvad, laveerides laste ja töö vahel- päeva lõpus ka killuke oma aega ning ootamatult jälle nädal läbi.
Peaks vist olema õnnelik, et olen tööl sektoris mis tänu kaubanduskeskuste sulgemisele ja internetist tulevate tellimustele on kõvasti hoogu juurde saanud.
Hoog lausa niisuur, et teeme kõigi aegade rekordeid- samas tunne nagu oleks pidu katku ajal ning ärevus hinges nagu toolimängus kui ootad muusika peatumist.

Huvitav on igatahes- seda peab kindlasti mainima. Majandus teeb hüppeid igas suunas ja hommikul endiselt ei saa aru miks Balti börsid rohelised on kuigi inimesed teenuseid ja tooteid samas mahus ei tarbi. Samas muid börse vaadates hakkab endal ka peopesa justkui sügelema ja tahaks kangesti raha ja neli nahka turule viia. Ühel hetkel enam kannatust ka polnud ning õnnestus vow3 hea hinnaga juurde osta.

Kirjutama ajas aga hoopis olukord mida täna olen oma kümmekond korda pidanud erinevatele isikutele selgitama. Mis on see mis on meie suur pilt investeeringutel.
Vaatasin üle ka oma vanemad postitused ning ei leidnud nende seast seda.

Esiteks mainin ära kohe, et meie= minu pere st ka lapsed ja loodetavasti nende lapsed.
Teiseks ma käin palgatööl ja oma isiklike arengu eesmärke ja ka missiooni silmas pidades ma jätkan sama rada veel ka järgmised paarkümmend aastat. Teen seda sest isiklik eesmärk ei ole enam seotud finantsvabadusega- küll aga tean see saabub naguni.
Allolevaga siis meie valem selle poole püüdlemisel.

Meie pere pikaajaline plaan hõlmab järgmisi elemente:
I riigipension – isegi kui see on 20% tulevikus meie igakuisest sissetulekust siis “ei” ma sellele ju ei ütle. Tähtsaks pean seda mainida seetõttu, et meie riigipension on seotud Eesti riigiga (ehk riskiga nimega: sotsid, ekre, kesk või reform vms). Eks siis x arvu riigimeestega kes teevad kohalike seadusi ja ettevõtluskeskonda.
Kuna suur osa minu palgast läheb täna sots maksuks ja seda “lubaduse eest” et tulevikus hakkan saama pensionit siis rohkem ma ka kohaliku nn riski võtta ei soovi (piisab hüpoteetilisest 20% mis arvan minu tulevasest palgast see olema hakkab). See ka põhjuseks miks minuarust oli küüniline teise samba fondide “turundus sõnum” kus kutsuti kohaliku ettevõtlusesse investeerivasse fondi investeerima oma pensioniga (II samba reklaamid).

II sammas- Otseloomulikult tuleva- juba ainuüksi selle pärast, et ma saan kasvõi iga päev näha  mis osakaaluga kus ettevõttes on minu raha. Tänase seisuga on +3,79% ja lahe oli minu arust vaadata ka kui kõik muu kukkus suurusjärgus 20-30% siis tuleva kõikumine oli selle kõrval meeldivalt väike. Kõige suuremate kukkumistega punastel päevadel logisin ka mina kontole sisse, et näha mis toimub minu teise sambaga- kuid alati, absoluutselt alati mõttega  “Oh kui äge ja kui hästi ta sellele kõigele vastu peab”. Meeldib väga mida Tõnu ja teised teinud on ja jään igavesti tänulikuks olete millegi sellise loonud.  Ahjaa eeldan siis, et sellest saab meie tuleviku sissetuleku 40%

III sammas  täpselt samamoodi tuleva. Pole paremat instrumenti palgatööl käival eraisikul Eestis kui kasutada investeeringuks kolmandat sammast. Võib ju rääkida misiganes börsile või ka kinnisvarasse investeerimisest kuid kui kolmas samas pakub sulle koheselt 20% insta returni/makse vähems maksta (kui tööandja maksab kohe fondi selle)- siis miks üldse mässata millegi muuga enne?  Ja siia lisanduvad veel fondi eeldatavad tulemused.
Kasutan antud vahendit tema maksimaalses võimaluses ja nagu juba mainisin siis olen teadvustanud jään palgatööd tegema veel pikki aastaid. Tulemuseks ootan siis teist 40% siit.

Pm sellega peaks juba 100% koos olema. Ja seda siis sissetuleku mõttes.
Lisaks on lootus, et hetkel kui kõik see nö tööle hakkab siis pole vaja enam samas mahus igakuiselt panustada ehk; teha sissemakseid sammastesse , pangalaenu maksta, lapsi üleval pidada (~25 ne võiks ju ise hakkama saada) jne.

Kui nüüd eelarve ridu kulude ja tulude mõttes vaatama hakata siis täna kulub vähemalt pensioni sammastele 17% sissetulekust ja kodulaenule teine sama suurusjärk. Kui neid enam pole vaja teha siis jääb see raha nö üle.  Matemaatliselt võiks see ju tähendada, et vajadus on 70% tänasest sissetulekust. Eks elu näitab kas need suunatakse kolmandatesse investeeringutesse või suureneb päriselt selle võrra meelelahutus osakaal samas mahus.

Kuid igaks juhuks, et kindel olla enda, laste ja nende laste tulevikus teeme veel ka järgnevat:

Lapsed
Laste riigi toetused, kingitud vahendid jms läheb täna ETF ja seda otse nende enda konto alt. Olen endale õigused seal võtnud, et tehinguid teostada kuid omanikud on juba nemad ise. Täna vaadates seda mis tempos sinna vahendeid koguneb ning mis on turgude ajaloolised keskmised siis võiks eeldada seal saab kummagil lapsel 80-100 k nende 26 sünnipäevaks olemas olla. Eeldus on, et saavad kunagi kodu ostu sissemakse sellega tehtud või siis välisülikooli mindud kui selline soov peaks olema.

Kinnisvara
Hetkel oleme oma esimese kodu saanud välja rentida ning 11 aasta möödudes on ka see vara eeldatavasti tootmas suuremas mahus otse tulu (täna maksab laenu). Oleme täna arvestanud sellega, et see hakkab peagi maksma meie järgmise korteri laenu ning ehk ka 3 ja 4 ning kes teab võib ka 5 oma. Ehk siis võtame seda kui järjekordset suure tõenäosusega kohaliku portfelli suunitlusega tegevust. Täna ei tea kui suureks see suund võib minna kuid kindel on see, et hoiame mitte ei müü. Eeldame isekesti, et tulevikus võiks see suund olla minimaalselt 20 % aga arvatavasti on ~50% meie tänasest sissetulekust.

Kolmandad investeeringud
Täna olles ealiselt  ja statistiliselt oma  parimates aastates oleme pisut suutnud ka veel kõrvale panna kolmandatesse kohtadesse. Kui hästi läheb siis suudame sama teed veel järgmised 10-20 aasta tammuda.
Antud vahendid suuname täna siis nn meelerahu fondi (mille üle täna eriti hea meel), ETF ja üksikaktsiatesse, ning piskut on jäänud bondora, jms katsetuste pärusmaale.  Ootus on, et seda suunda suudame kasvatada samamoodi nagu täna ja sellest tuleb täiendavad 30% tänasest sissetuleku tasemest.

Lapselapsed
Ehk on kummaline sellele mõelda kui poiss on 2 ja plika 1 aastat vana, kuid nende pealt on kenasti näha kui palju vanavanemad tahavad panustada ja kuidas seda tehakse. Usun kui mõelda juba praegu laste laste peale ja seda endale ning ka tulevikus lastele vastavalt selgitada, siis kasvavad ka nendest isikud kes suudavad näha kaugemale kui ainult oma enda nina ette.

Kokkuvõttes –Mõistan kogunumbrites oleme kaugelt üle 100% ja jääb sinna 200% piirile. Aga just see ongi see suur pilt mida täna silmas peame ja mida vaatama ning mille poole püüdleme. Kindlasti kõik ei lähe igas suunas täpselt nii nagu täna vaimusilmas ette näeme. Võib tõesti minna ka nii, et kogu tänane majanduskorraldus kukub kokku ning ka III maailmasõda pole välistatud. Kuid seepärast ongi vaja hajutada varaklasside ja ka riigi riske arvesse võttes. Ning ära ei tohi unustada ka oleviku ehk siis tänast päeva koos oma soovide ja unelmatega……………. Lähen nüüd ATV-d, suvilat ja Uusimat OLED TV soetama :=)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s